Visual Studio a SVN

SVN pluginy pro Visual Studio:

AnkhSVN: http://ankhsvn.open.collab.net/ (zdarma, opensource)

VisualSVN: http://www.visualsvn.com (placená verze nebo možnost zkušební verze na 30 dní)

AnkhSVN i VisualSVN jsou dostupné pro Visual Studio 2005, 2008 a 2010.

AnkhSVN

Vzhedem k ceně 🙂 jsem začal používat AnkhSVN. Po prvním prozkoumání se zdá, že má potřebné základní vlastnosti, které mi pro jednoduché verzování postačí. Při procházení internetem jsem se však setkal i s názory, především náročnějších uživatelů, kteří nebyli zcela spokojeni. Postrádali například více příkazů pro porovnávání aktuální verze s předchozími atd. Na programu se však stále průběžně pracuje a požadavky na vylepšení je možné psát a sledovat zpětnou vazbu na forum AnkhSVN.

Po nainstalování AnkhSVN do Visual Studia je jednoduché začít verzovat. Stačí označit „Project“ nebo „Solution“ -> pt (pravé tlačítko) a vybrat „Add Solution to Subversion“. Následně se zadá adresa SVN úložiště a vybere se konkrétní umístění na SVN. Poté je již možné commitovat změny, které se v rámci vybrané části (Project/Solution) automaticky sledují.

AnkhSVN a Web Site Project

Postup z předchozího odstavce však nelze zcela použít, pokud se jedné o „Web Site Project“. Při jeho vytvoření se vytvoří složka pro soubor .sln jinde (obvykle ve složce projektů Visual Studia v dokumentech) než složka se zdrojovými kódy (složka WebSites, která je ve stejném adresáři jako Projects). Protože Visual Studio při zakládání „Web Site Project“ nenabídne, kam ukládat zdrojové soubory, je potřeba nejprve vytvořit prázdné „Solution“ a po té do něj přidat „Web Site Project“. Při přidávání projektu již bude zobrazena možnost pro výběr cesty kam zdrojové soubory ukládat. Tuto cestu je potřeba nastavit do/pod složku, kde je k danému projektu soubor .sln.

1) Vytvoření prázdného „Solution“: File -> New -> Project -> Blank Solution (Blank Solution se nachází v „Other Project Types“)

2) Vložení „Web Site Project“: V „Solution Explorer“ se vybere Solution vytvořené v předchozím kroce -> pt -> Add -> New Web Site -> v nastavení cesty najít, kde je nahrany .sln soubor a tam vytvořit novou složku, která tak bude „pod“ ním

3) Poté kliknout na  „Solution“ -> pt -> Add Solution to Subversion

Toto řešení bude v budoucnu nahrazeno lepší podporou AnkhSVN pro „Web Site Project“. Postup prací na tomto rozšíření pluginu lze sledovat zde.

Pokud je projekt přidán k verzování a další pracovníci se k němu chtějí připojit – založí si nový projekt pomocí:

File -> Open -> Subversion Project -> najít na úložišti SVN složku daného Solution. V ní soubor .sln a ten otevřít. Na dalším okně vybrat, kde bude projekt lokálně uložený a potvrdit. Následně se stáhne aktuální verze z úložiště a je možné začít pracovat.

„Apache Subversion (Subversion – zkráceně SVN) je systém pro správu a verzování zdrojových kódů, náhrada za starší CVS.“ (Více na Wikipedii.)

Zdroje:

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.