Push Notifikace a Windows Phone 7

Na rozdíl od Windows Mobile nemá nový systém Windows Phone 7 podporu pro multitasking aplikací třetích stran. Běh na pozadí bude povolen pouze pro vestavěné aplikace. Lze tak mít spuštěný například přehrávač hudby na pozadí. Souběh aplikací bude umožněn pouze přes Microsoft notifications service (což je obdoba push notifikací od Apple).

Microsoft notifications service slouží k přesunutí kódu, který by byl vykonáván, kdyby aplikace běžela na pozadí, na vzdálený server a umožní z něj zaslání zprávy uživateli, pokud nastane nějaká událost. Například RSS čtečka nebo IM klient. Tyto programy by při běhu na pozadí byly většinu času připojeny k serverům a kontrolovaly by, zda nepřišly nějaké nové zprávy. Při tomto běhu by ale spotřebovávaly baterii jak svým během, tak aktivními připojeními. Protože multitasking není podporován, převezme úlohu čekání na nové zprávy vzdálený server s příslušnou aplikací a pomocí notifikace pošle mobilnímu zařízení upozornění, které uživatele informuje nebo uloží potřebná data pro „spící“ aplikaci. K tomuto řešení bylo přistoupeno proto, že běžný uživatel nevidí souvislost mezi během více aplikací na pozadí a výdrží baterie a zařízení by odsoudil pro nedostatečnou výdrž. Toto řešení využívá i iPhone.

Pro přesunutí kódu, který by běžel na pozadí na serveru, je potřeba tří prvků:

  • webové aplikace (kde bude probíhat výpočet – například ověřování RSS obsahu, čekání na nové zpravy u IM atd.)
  • zařízení s Windows Phone (WP)
  • Microsoft Push Notification Service (MPN)

Postup realizace je pak následující, viz obrázek. WP zařízení potřebuje zaslat webové aplikaci svoji identifikaci, aby webová služba, na které běží například sledování nějakého zdroje informací, věděla, kam příslušné informace poslat. Proto WP aplikace naváže spojení s MPN a oznámí mu, že by chtěla dostávat notifikace (1). Jako odpověď od MPN dostane URI, kterou bude webová aplikace používat pro poslání notifikace pro WP. Proto musí WP tuto URI poslat webové aplikaci (2). Pokud pak bude chtít webová aplikace odeslat nějaké informace do zařízení, použije tuto URI pro HTTP POST a pošle v XML určené informace (3). MPN pak přepošle informace na konkrétní WP zařízení (4). Na WP informaci převezme operační systém, který ji zpracuje.

Fungování Microsoft notifications service, zdroj zde.


Push notification, které WP obdrží, mohou být zpracovány 3 způsoby.

  • Toast – notifikace se zobrazí jako oznámení přes aktuální obrazovku
  • Tile – notifikace, která provede změnu na dlaţdici v úvodní obrazovce
  • Raw – notifikace, která se nijak nezobrazí, ale posílá data do aplikace

Při tvorbě textu bylo čerpáno z těchto zdrojů:

Příspěvek byl publikován v rubrice Mobilní zařízení se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..